Straipsnis atnaujintas: 2024-07-11
Autorius: Donatas Juršys
Skolos išieškojimas pagal vykdomąjį raštą yra teisinis procesas, skirtas priverstinai išieškoti skolą iš skolininko arba dar kitaip skolos išieškojimas per antstolius. Šis procesas vykdomas antstolio pagalba, remiantis teismo sprendimu, nutartimi ar kitu vykdomuoju dokumentu.
Kas yra vykdomasis raštas?
Vykdomasis raštas yra dokumentas, patvirtinantis teisę išieškoti skolą iš skolininko. Tai priverstinio išieškojimo per antstolius pagrindas. Be šio dokumento yra griežtai draudžiama antstoliui vykdyti bet kokius veiksmus susijusius su priverstiniu skolos išieškojimu. Jį gali išduoti teismas, notaras ar kitos įstatymų įgaliotos institucijos. Dažniausiai vykdomieji raštai išduodami teismo sprendimų, nutarčių ar įsakymų pagrindu.
Kaip gauti vykdomąjį raštą?
Vykdomąjį raštą galite gauti kreipdamiesi į instituciją, kuri išdavė teismo sprendimą, nutartį ar įsakymą. Jei teismo sprendimas įsigalėjo, vykdomąjį raštą galite gauti be atskiro prašymo.
Vykdomasis raštas gaunamas įsiteisėjus teismo sprendimui, jeigu išieškotojas pateikė rašytinį pareiškimą ir teismas jį įvertino palankiai. Be atskiro išieškotojo prašymo vykdomasis raštas išduodamas, kai:
- iš skolininko turi būti išieškomos lėšos į valstybės biudžetą;
- kai buvo atlikta nusikalstama veika ir turi būti išieškoma patirta žala;
- kai turi būti ieškotos vaiko išlaikymo lėšos;
- kai neišmokėtas atlyginimas (tam reikalingas darbo ginčų komisijos sprendimas).
Kada galima kreiptis į antstolį?
Į antstolį galite kreiptis, kai turite vykdomąjį raštą ir norite pradėti priverstinį skolos išieškojimą. Antstoliams reikia pateikti originalų vykdomąjį dokumentą ir pasirašytą prašymą. Vykdomąjį dokumentą teikia pats skolos išieškotojas arba išieškotoją atstovaujantis fizinis ar juridinis asmuo. Antstolis patikrins vykdomojo rašto galiojimą ir pradės vykdymo veiksmus.
Kokie vykdymo veiksmai gali būti taikomi?
Antstolis gali taikyti skirtingus vykdymo veiksmus, tokius kaip:
- Lėšų išieškojimas iš banko sąskaitų: antstolis gali areštuoti ir išieškoti lėšas iš skolininko banko sąskaitų.
- Turto areštas ir realizavimas: antstolis gali areštuoti skolininko turtą, pavyzdžiui, nekilnojamąjį turtą, automobilį, ir vėliau jį parduoti aukcione išieškotojo naudai.
- Atlyginimo išieškojimas: antstolis gali išieškoti dalį skolininko atlyginimo iš jo darbdavio.
- Kelionės draudimo išieškojimas: antstolis gali išieškoti lėšas iš skolininko kelionės draudimo poliso.
Naujovės skolos išieškojimo srityje nuo 2021 m.
Nuo 2021 m. sausio 1 d. įsigaliojo nauja tvarka, pagal kurią skolų išieškojimas pagal vykdomąjį raštą yra koncentruojamas. Tai reiškia, kad visi nauji vykdomieji raštai, kurių pagrindu pinigai turi būti išieškomi iš to paties asmens, teikiami vienam antstoliui. Vykdomieji dokumentai automatiškai paskirstomi sistemos, atsižvelgiant į skolininko gyvenamosios vietos, darbo ar turto buvimo vietą.
Vykdomuosius raštus ir prašymo vykdyti formą, kurią rasite Lietuvos antstolių rūmų elektroniniame puslapyje (www.antstoliai.lt/vbp/public), reikia centralizuotai pateikti per Antstolių informacinę sistemą, tuomet vykdomuosius dokumentus automatiškai paskirsto sistema.
Kaip ir minėta prieš tai, atnaujinta antstolių informacinė sistema vykdomąjį dokumentą siunčia sistemos atrinktam antstoliui, kuris veiklą vykdo toje teritorijoje, kurioje gyvena, dirba ar turi turto skolininkas. Antstolis, gavęs prašymą ir vykdomąjį raštą, patikrina informaciją ir nusprendžia ar jį priimti vykdyti. Jeigu jokių kliūčių nėra, antstolis užveda bylą. Taip pat, išieškotojas nurodytais kontaktais gauna sąskaitą bylos administravimo išlaidų apmokėjimui. O po gauto apmokėjimo antstolis pradeda vykdyti vykdomąjį dokumentą.
Jeigu skolos išieškojimo procesas pagal vykdomąjį raštą dar keltų klausimų, drąsiai galite kreiptis į UAB ,,Conlex“ vadybininkus – jie atsakyti į visus kylančius klausimus ir efektyviai padės išspręsti su skolomis susijusias problemas.