Skolos išieškojimas pagal vykdomąjį raštą

Skolos išieškojimas pagal vykdomąjį raštą galėtų būti įvardijamas kaip priverstinis skolos išieškojimas per anstolius. Pats vykdomasis raštas yra suprantamas kaip priverstinio išieškojimo per antstolius pagrindas. Be šio dokumento yra griežtai draudžiama antstoliui vykdyti bet kokius veiksmus susijusius su priverstiniu skolos išieškojimu. Pačius vykdomuosius raštus gali išduoti teismas – teismo sprendimų, nuosprendžių, nutarimų, nutarčių pagrindu; teismo įsakymai; notaro išduoti vykdomieji raštai; valstybinių institucijų arba pareigūnų sprendimai, kurių įvykdymą reglamentuoja įstatymai; prokuroro nutarimai; darbo ginčų komisijos sprendimai. Taigi, norint pradėti priverstinį skolos išieškojimą pasitelkiant antstolio pagalbą privalu turėti bent vieną iš anksčiau išvardintų dokumentų.

 

Vykdomasis raštas gaunamas įsiteisėjus teismo sprendimui, jeigu išieškotojas teikė rašytinį pareiškimą ir teismas jį įvertino palankiai. Be atskiro išieškotojo prašymo vykdomasis raštas išduodamas, kai iš skolininko turi būti išieškomos lėšos į valstybės biudžetą; kai buvo atlikta nusikalstama veika ir turi būti išieškota patirta žala; kai turi būti ieškotos vaiko išlaikymo lėšos, neišmokėtas atlyginimas (tam reikalingas darbo ginčų komisijos sprendimas).

 

Turint vykdomąjį raštą jį privalu pateikti antstoliui bylos vykdymui pradėti. Antstoliams reikia pateikti originalų vykdomąjį dokumentą ir pasirašytą prašymą priimti vykdyti vykdomąjį. Vykdomąjį dokumentą teikia pats skolos išieškotojas arba išieškotoją atstovaujantis fizinis ar juridinis asmuo. Pagal naująją 2021 metų sausio 1 d. įsigaliojusią tvarką skolų išieškojimas pagal vykdomąjį raštą yra koncentruojamas tai reiškia, kad nauji vykdomieji, kurių pagrindu pinigai turi būti išieškomi iš to paties asmens, teikiami vienam antstoliui. Vykdomuosius ir prašymo vykdyti formą, kurią rasite Lietuvos antstolių rūmų elektroniniame puslapyje, reikia centralizuotai pateikti per Antstolių informacinę sistemą, tuomet vykdomuosius dokumentus automatiškai paskirsto sistema.

Kaip ir minėta prieš tai, atnaujinta antstolių informacinė sistema vykdomąjį dokumentą siunčia sistemos atrinktam antstoliui, kuris veiklą vykdo toje teritorijoje, kurioje gyvena, dirba ar turi turto skolininkas. Gavęs prašymą ir vykdomąjį raštą antstolis patikrina informaciją ir nusprendžia ar jį priimti vykdyti, jeigu jokių kliūčių nėra, antstolis užveda bylą. Taip pat, išieškotojas nurodytais kontaktais gauna sąskaitą bylos administravimo išlaidų apmokėjimui, po gauto apmokėjimo antstolis pradeda vykdyti vykdomąjį dokumentą. Jeigu skolos išieškojimas pagal vykdomąjį raštą dar keltų klausimų, drąsiai galite kreiptis į UAB ,,Conlex“ vadybininkus – jie pasistengs atsakyti į visus klausimus.